Jazzový štvrtok HIP-ZZ

Koncert slovenskej jazzovej formácie, sebavedomý energický mix žánrov od nastupujúcej generácie jazzmanov.

Po letnej prestávke začíname Jazzové štvrtky riadne zostra!

Hip-zz je projektom mladého slovenského hudobníka Ernesta Vizváryho. V roku 2018 získala táto formácia na súťaži Nové Tváre Slovenského Jazzu cenu za presvedčivý inštrumentálny výkon a jej dvaja členovia cenu SOZA. Skupina sa orientuje na rôzné žánre v spojení s jazzom, najmä hip hop, rnb a neosoul.
Hip-zz  pripravujú debutový album, na ktorom budú účinkovať rôzní hostia zo Slovenska a zo zahraničia.
Hráči študujú na prestížnych školách Kunst-Universität Graz, JAMU v Brne a Berklee College of Music v Bostone, produkujú hudbu a hrajú s poprednými slovenskými či zahraničnými interprétmi, akými sú Peter Lipa, Monika Bagárová, Robo Opatovský, Igor Kmeťo, Big Sono z USA a mnoho ďalších.

Aktuálna zostava

Ernest Vizváry / klávesy
Mário Belák / saxofón
Dávid Olan / bass
Jakub Kačic / bicie

Rozhovor s Máriom Belákom, saxofonistom skupiny Hip-zz

Videli sme vás hrať s kapelou Mattia Boyzz na našom festivale Pet Jazz 2021, ako je prepojená personálne s projektom Hip-zz?
Prepojená je tým, že ja a Mattia Müller hráme aj v Hip-zz, aj v Mattia Boyzz.  Mattia Boyzz je zameraný viac na fusion, a Hip-zz skôr na r´n´b a neosoul.

Bubeník Mattia Müller je teraz v Berkeley, ako ste si našli náhradu?
Napokon sme sa rozhodli ako alternatívu za Mattia Müllera zvoliť ostrieľaného bubeníka Jakuba Kačica, ktorý hráva v rôznych popredných popových a jazzových slovenských projektoch. Študoval na Janáčkovej akadémii v Brne.

V Dome kultúry Zrkadlový háj to bol veľmi intenzívny, chvíľami až drsný zážitok, aká je koncepcia kapely Hip-zz, idete zámerne trochu obrusovať hrany?
Koncept zostáva podobný, aj keď ide o iný štýl. Ideme do toho naplno. Dokomponovávajú sa nové skladby, takže sa máte na čo tešiť. A taktiež s nami vystúpi spevák.

Aké sú pocity mladých hudobníkov zo súčasnej situácie, boli ste zvyknutý lietať a študovať po celom svete, dokázali ste sa prepnúť do "skúšobňového" módu, ako to vplývalo na vašu tvorbu?
Vnímali sme to z hudobnej stránky. Čiže málo koncertov, ale zas viac času na cvičenie a prácu v štúdiu.

Dá sa u vás hovoriť v Hip-zz o nejakom jednoznačnom lídrovi? Kapelu zakladal Ernest Vizváry...
Hipzz je určite projekt Ernesta Vizváryho. Je jeho zakladateľom a hráme jeho vlastnú tvorbu,ale možnosť niečím prispieť a realizovať sa v projekte máme všetci rovnakú.

- Aké máte s Hip-zz ďalšie plány?
Máme v pláne vydať náš debutový album, natočiť klip, osloviť nejaké zahraničné festivaly, a množstvo iných plánov, neskôr prezradíme ???? 

Čo nám ponúkne Hip-zz na koncerte 23.9., čisto pôvodný repertoár, alebo aj covery?
Nechajte sa prekvapiť, ale už teraz vám zaručujeme, že to bude skvelé. Hráme zmes jazzu, r´n´b a neosoulu, a snažíme sa hlavne o vlastnú tvorbu. Občas sa stane, že si zahráme  jednu-dve skladby od našich obľúbených skladateľov alebo skladby, ktoré ovplyvnili náš hudobný rozvoj, ale je to o našich veciach. Príďte sa presvedčiť.

Dom kultúry Zrkadlový háj

  23.09.2021 | 19:00 - 21::30

  Hudba

 10 € / 5 € seniori

Jazzový štvrtok  HIP-ZZ

Podobné podujatia