VÍKEND TRADIČNEJ KULTÚRY A REMESIEL

Téma vzťahu našej histórie a súčasnosti.

Piatok 6. 8. 2021

Filip Jánošík a Hotoví umelci
19:00 | DK Zrkadlový háj

Pri vzniku skupiny si dali úlohu: "Nech to znie ako Lúčnica zmiešaná so Slobodnou Európou." Vznikol tak cimbalový punk, zbojnícky rock 'n roll a poriadna tancovačka.
Ako úvod víkendu Tradičnej kultúry a remesiel v piatok večer odohráme pred DK ZH koncert skupiny Filip Jánošík a Hotoví umelci, tradičnú aj netradičnú, ale veselú kombináciu ľudovej hudby, popu a punku. Gitarové sóla nahradil cimbal a modernú elektroniku nahradila ešte modernejšia harmonika. V jednoduchých textoch o komplikovanom živote sa láskavo smejú na sebe a všetkých naokolo. Stojí to za to.
21:00 | DK Lúky
Jánošík 
Historicky prvý slovenský filmový snímok. Spočiatku film patril medzi najpremietanejšie diela svojej doby, ale záujem sa postupne stratil. Ostal majetkom producenta Jána Závodného amerického Slováka, rodáka z Brezovej pod Bradlom. Pre americké publikum bol film nepoužiteľný, lebo mal slovenské titulky a na anglické peniaze neostali. Napokon ho Závodný uložil do garáže, kde čakal na svoje znovuobjavenie celé desaťročia.

Sobota 7. 8. 2021

SUSEDSKÝ DEŇ TRADÍCIÍ V KZP
10:00 - 20:00 | DK Lúky, CC Centrum a DK Zrkadlový háj

Hlavnou časťou nášho Víkendu tradičnej kultúry a remesiel bude Susedský deň tradícií s Petržalskými remeselnými trhmi. Čaká vás na ňom bohatý program a ponuka tradičných aj modernejších ľudovo-umeleckých výrobkov, ktoré budú prezentovať majstri z ÚĽUVu a Cechu historických remesiel, ale aj reprezentanti  našej klubovej činnosti a úspešní hand-made výrobcovia, ktorí sa zúčastňujú na našich komunitných aktivitách.

Program však odštartujeme už doobeda. Na troch miestach sa predstaví s krátkym vystúpením MUŠKETIERI, VPRED! skupina historického šermu BANDERIUM. PÁNI ČASU nám ponúknu prierez hudbou spájajúcou ľudí celé stáročia - od keltského folku cez staré slovanské piesne až po melódie z neskorého stredoveku a renesancie. A vo folklórnom pásme vo Veľkej sále DK ZH uzavrieme celý oblúk našej tradičnej kultúry - živé folklórne tradície v podaní našich súčasníkov, členov petržalských folklórnych súborov.

10:00 | DK Lúky PÁNI ČASU - prvá časť programu venovaná hlavne hudbe inšpirovanej keltskými tradíciami.

10:00 | CC Centrum - nám. Republiky - DK Zrkadlový háj. Na troch miestach sa predstaví s krátky vystúpením MUŠKETIERI, VPRED ! skupina historického šermu BANDERIUM

14:00 | DK ZH PÁNI ČASU - druhá časť programu venovaná hlavne neskoršej stredovekej hudbe

15:00 |  DK Zrkadlový háj - MEČOM A OHŇOM
Spoločné vystúpenie skupín historického šermu Manu Forti a SHŠ Banderium.
V prvej časti pôjde o ucelený výcvik a streľby mušketierov spolu s  bubeníkom, vlajkonosičom a veliteľom. Po predstavené si diváci môžu zblízka obzrieť kostýmy, výstroj a pýtať sa.
Druhá časť bude pozostávať z výcviku a šermiarskych súbojov s rôznymi druhmi a kombináciami zbraní. Následne na záver prebehne prezentácia chladných zbraní divákom.

16:00 | DK ZH  Folklórne pásmo - Ľudová hudba Andreja Záhorca

Páni času pochádzajú z Nitry. Ich názov napovedá, že keď ide o hudbu, radi sa vracajú v čase. Ich repertoár by sa dal zadeliť do troch hlavných oblastí: svojsky spracované slovenské tradičné piesne, stredoveké melódie a keltský folk. Toto zoskupenie spolu hráva od roku 2013 a okrem slovenských koncertov a menších festivalov účinkovalo aj v Čechách, Poľsku a Taliansku.

Mušketieri - legenda a realita. Bubeník, súboj na kordy, a výstrely z muškiet - to všetko so zasväteným komentárom. Od CCCentra cez Námestie republiky až k DK Zrkadlový háj.

Základ činnosti SHŠ Banderium tvorí scénický historický šerm, rekonštrukcie historických bitiek spolu s dobovým táborom a kuchyňou, vystúpenia, dobové sprievody a čestná stráž, historická strelnica či dobové hry pre najmenších.

16:00 | DK Zrkadlový háj
Folklórne pásmo - Ľudová hudba Andreja Záhorca

Ľudová hudba Andreja Záhorca je kolektív mladých ľudí – muzikantov. Milujeme folklór, ľudovú pieseň, ľudový tanec, ktorým sa venujeme od nášho prvého stretnutia. Keďže vsetko na svete sa vyvíja, a ľudia si stále rozširujú hudobné obzory, ani náš muzikantský repertoár nezostal iba pri slovenskej ľudovej hudbe. Preto v našom repertoári nájdete aj mnohé slovenské a medzinárodné evergreeny, klasickú hudbu, jazz a ďalšie skladby, ktoré poznáte z rádia alebo z televíznych obrazoviek. Či je to svadba, koncert, oslava a či ples, zahráme vám ostošesť.

Nedeľa 8. 8. 2021

DREVENÁ KRAVA - DIVADLO Z DOMČEKA
10:00 | DK Lúky
17:00 | DK Zrkadlový háj

Ľudová rozprávka o kraviarovi Janovi a jeho trampotách. O tom ako z domu ušiel i nakoniec princeznú rozosmial. Divadlo, ktorého nápady sa tvoria v domčeku a so svojím domčekom sa radi vydávajú na blízke aj ďaleké cesty. DIVADLO Z DOMČEKA sa teší na všetkých, ku ktorým bude môcť zavítať a rozprávkami rozveseliť nielen detské ale aj dospelé tváre.

TVORIVÉ DIELNE PRE DETI v DK LÚKY - tradičná technika práce s drôtom

14:00-15:00 | 16:00-17:00
Dva hodinové workshopy zamerané na tradičné techniky práce s drôtom pri výrobe šperkov a ozdôb. Nadväzujú na seba, a sú určené pre jednu skupinu detí, s hodinovou prestávkou v komunitnej záhrade. Obmedzený počet detí, registrácia na ladislav.janciar@kzp.sk

SVETOZÁR STRAČINA
20:00 | DK Zrkadlový háj

r. P. Barabáš, SR, 2019, MP-12, 68 min.
Výnimočný umelec, ktorý sa spoľahlivo vymyká akémukoľvek „priečinkovému“ zaradeniu. Bohém, ktorý bytostne vnímal a rozvíjal autentický folklór. Skladateľ, ktorého hudobné kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa folklóru vyhýbajú. Zanechal po sebe ohromné dielo a nezameniteľný odkaz, ktorý emá nasledovníkov. Stračina ostáva rébusom, ktorého hľadanie tajničky pokračuje.

Pripravili sme pre vás registračnú permanentku, zakúpením ktorej máte voľný vstup na všetky podujatia Kultúrneho leta v Petržalke 2021.
Registračná permanentka pre 1 osobu na mesiac | 5 €
Rodinná registračná permanentka na mesiac | 10 €
(max. 5 členov rodiny)
Nakoľko sú hromadné podujatia povolené len v obmedzenom počte, kúpou permanentky vám nezaručujeme miesto na podujatí, preto vám odporúčame prísť v dostatočnom predstihu.
Prosím, uložte si zakúpenú permanentku pre jej opätovné použitie na všetky podujatia v rámci mesiaca júl alebo august. Kúpou permanentky prehlasujete správnosť vyplnených kontaktných údajov. Ste si vedomý, že v prípade potreby ste schopný kontaktovať všetkých členov rodiny, pre ktorých kupujete rodinnú permanentku. Z dôvodu pandemickej situácie, prosíme, o dodržiavanie platných opatrení pre región Bratislava (viac info na kulturnysemafor.sk).

Tešíme sa na vás!
Zmena programu vyhradená!

Iné podujatia

  06.08.2021 | 10:00 - 20:00

  Hudba, Pre deti, Iné, Film

 5 € - permanantka

VÍKEND TRADIČNEJ KULTÚRY A REMESIEL

Podobné podujatia