RUŽOVÉ SNY - Storočnica slovenskej kinematografie

Storočnica slovenskej kinematografie

23.10. SOBOTA

14:00     Štvrtý rozmer
Československo 1983, 72 min.
Réžia: Dušan Trančík
herci: Daniel Krcho (Rotarides), Vanda Šebová (Tonka), Róbert Čikoš (Vilko), Ida Kelarová (Nagajová), Karel Meister ml. (Nagaj), Peter Šimun (Bezák), Milada Rajzíková (Eva Maťašíková), Koloman Leššo (Fialka)
Psychologický príbeh mladého učiteľa, amatérskeho astronóma, ktorý je nútený žiť v prostredí malomeštiackej konzumnej spoločnosti a neustále bojovať proti ľuďom, ktorí sa sebecky starajú len o svoj prospech, o hmotný zisk, ľahký zárobok a zaistenie osobného pohodlia. Filmová adaptácia rovnomennej novely Jozefa Puškáša.

16:00     Škoda lásky
Československo, 1973, 39 min.
Režie: Elo Havetta
Hrají: Jozef Kroner, Marián Labuda st., Anton Mrvečka, Gizela Veclová, Eva Krížiková, Jozef Dóczy, Štefan Figura
Pôvodná televízna mikrokomédia, ktorá predstavuje paletu poctivých - nepoctivých.

16:30     Prvé kiná na Slovensku otvorenie výstavy
kurátor Ing. E. Húska, konzultant Š. Holčík

18:00     Ružové sny - Uvedenie filmu za účasti tvorcov
Československo 1976, 81 min.
Réžia: Dušan Hanák
herci: Juraj Nvota (Jakub), Iva Bittová (Jolana Danielová, nahovorila Zuzana Kronerová), Josef Hlinomaz (Jakubov strýco Anton, nahovoril Ľudovít Greššo), Marie Motlová (tetka Múčková, nahovorila Božena Slabejová), Ľudovít Kroner (Marcel, nahovoril Jozef Kroner).

20:00    koncert Ivy Bittovej (vstupné: 10 EUR)
Mgr. Iva Bittová je česká speváčka, huslistka a herečka. Patrí k najvýraznejším osobnostiam českej alternatívnej hudobnej scény. Je sestrou speváčky Idy Kelarovej.
Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na konzervatóriu v Brne, spev a husľovú hru. Okrem toho spolupracovala ako speváčka s Brnianskym rozhlasovým orchestrom ľudových nástrojov. Od roku 1978 bola členkou Divadla na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku), kde na seba upozornila rolou Eržiky v hre Balada pro banditu. Od roku 1984 vystupovala ako speváčka a huslistka s vlastnými piesňami na ľudové texty, tiež so známou brnianskou formáciou Dunaj a neskôr so Škampovým kvartetom. V spolupráci zo skladateľom a bubeníkom Pavlom Fajtom dosiahla mnoho úspechov na európskych scénach progresívnej hudby. Rozsah jej aktivít je pozoruhodný – v hudbe od vlastných interpretácií ľudových piesní cez experimentálny jazz, rock až po husľové aplikácie skladieb vážnej hudby a operný spev. V roku 2004 účinkovala v newyorskej Carnegie Hall v roli Elvíry v Mozartovej opere Don Giovanni. Na túto spoluprácu potom nadviazala niekoľkými koncertmi s tamojšou formáciou Bang On A Can All Stars, ktoré vyvrcholili vydaním albumu Elida. Zúčastňuje sa tiež najrôznejších projektov performatívneho zamerania, programov pre deti, atď.
V rokoch 2012 – 2015 absolvovala bakalárske štúdium na Ústave hudobnej vedy Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Bakalársku prácu obhájila 17. júla 2015 a získala titul bakalár.
V rokoch 2015 – 2018 na fakulte pokračovala v nadväzujúcom magisterskom štúdiu hudobnej vedy a 7. februára 2018 úspešne obhájila diplomovú prácu a získala titul magister.
 

projekt RUŽOVÉ SNY vznikol s podporou audiovizuálneho fondu

Dom kultúry Zrkadlový háj

  23.10.2021 | -

  Iné, Film

 voľný vstup

RUŽOVÉ SNY - Storočnica slovenskej kinematografie

Podobné podujatia