KULTÚRNE LETO V PETRŽALKE / LETNÉ KINO - MÔJ NEZNÁMY VOJAK

Človek a mesto – „Malý človek vo veľkom meste“

V ďalšom pokračovaní nášho pravidelného letného programu v rámci kultúrneho leta sme mysleli aj na kinofilov a fanúšikov dobrého filmového umenia. V pravidelných dvojtýždňových intervaloch zadarmo premietneme záujemcom starostlivo pripravený výber najlepšej súčasnej svetovej a domácej filmovej produkcie na tému Človek a mesto.

Divákov Letného kina čaká päť premietaní, v ktorých sa zoznámi s láskou v meste, s poetickým všednodenným prežívaním a prácou ale aj s mestom, ktoré je v ohrození a poskytuje útočisko v čase vojny alebo okupácie, a taktiež s mestom prekonávajúcim ekologickú krízu. Príďte sa každý druhý piatok osviežiť po sparnom dni večerným premietaním a otvorte fantáziu víziám mesta súčasných režisérov v príjemnom prostredí na lehátkach pri zadnej stene Domu kultúry Lúky! Už teraz sa tešíme na Vašu návštevu!

Môj neznámy vojak (2018) r. Anna Kryvenko: civilista a tanky v uliciach okupovaného mesta

CSFD


Za filmom Môj neznámy vojak sa skrýva potlačená rodinná história - konkrétne história režisérkinej vlastnej rodiny. Keď ich navštívila na Ukrajine, tak objavila fotoalbumy, v ktorých bola zo starých fotografií nožnicami vystrihnutá jedna postava. Trvalo nejakú dobu, kým sa dopátrala aspoň fragmentov príbehu, ktorý sa jej rodina pokúsila vymazať: Je to príbeh jej prastrýka, jedného z vojakov sovietskych okupačných armád, ktoré vtrhli do Československa v roku 1968. Jej prastrýko nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov na Ukrajinu spáchal samovraždu. Mohol by to byť príbeh ktoréhokoľvek z mladých vojakov, ktorí stáli na tankoch v auguste 1968 v Československu. Od tohoto inšpiračného bodu sa začala odvíjať režisérkina práca na filme z perspektívy “okupanta,” ktorá si kladie otázky o tom, ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a ďalej, aké to pre človeka má dôsledky.

Dom kultúry Lúky

  23.08.2024 | 21:00 - 23:00

  KINO

KULTÚRNE LETO V PETRŽALKE / LETNÉ KINO - MÔJ NEZNÁMY VOJAK

Podobné podujatia