50 ROKOV SÍDLISKA PETRŽALKA / RÓMOVIA V PREMENÁCH PETRŽALKY

Rómovia v premenách Petržalky - večer venovaný histórii a životu Rómov v Petržalke.

Rómovia v premenách Petržalky

Dom kultúry Zrkadlový háj si v rámci osláv 50 rokov sídliska Petržalky pripravil pre návštevníkov večer venovaný spoločensko-historickej téme života Rómov na území Petržalky. Večer venovaný minoritnej kultúre, ktorá je súčasťou petržalského života, otvorí koncertné vystúpenie speváčky a hudobníčky Ildikó Kali, miešajúce rómske etnomotívy so slovenskou ľudovou kultúrou. Následná prednáška Rastislava Pivoňa bude rozdelená do dvoch blokov, predelených dokumentárnym filmom Druhý breh, ktorý zobrazuje kolorit doznievajúceho života starej Petržalky. Prvú časť prednášky Rasťo Pivoň venuje histórii rómskeho etnika na území Petržalky, najmä životu Rómov v Ovsišti, v druhej rozoberie súčasný stav spolužitia majoritnej spoločnosti s rómskou menšinou. Večer vyvrcholí koncertom mladej kapely MegaJazz, hrajúcej gypsy jazz a jazz manouche.
Po prednáške si Vás dovuľujeme pozvať na čašu vína. Večerom bude sprevádzať Henrieta Virágová.

Program večera:

18:00 koncert Ildikó Kali
18:30 prednáška Rastislava Pivoňa I.
19:15 premietanie filmu Druhý breh
19:45 prednáška Rastislava Pivoňa II.
20:30 koncert MegaJazz

Rastislav Pivoň je vzdelaním romista a kultúrny antropológ, ale jeho činnosť, popri vedeckom bádaní o histórii a špecifickosti rómskeho etnika, je nasmerovaná aj smerom k aktivistickým a nadačným aktivitám. 

https://slovensko.rtvs.sk/rubriky/76246/bez-obalu-rastislav-pivon

Ildikó Kali je nevšedná speváčka, skladateľka a gitaristka, ktorej hudba sa zaraďuje do štýlu etnický šansón. Hudba rôznych národov je pre jej umelecké cítenie rozhodujúca. Okrem hudby ju fascinujú mytologické príbehy, básne, povesti a balady.

Hudobné zoskupenie MegaJazz sa zameriava na swingovú a jazzovú hudbu z obdobia 30. a 40. rokov minulého storočia. Konkrétne ide o žáner s názvom gypsy jazz alebo jazz manouche. Jadro zoskupenia pozostáva z dvoch gitár a kontrabasu, hrávajú tiež s husľami a bicími. Originálne prerábky a covery skladieb vnášajú do podujatí jedinečnú a dobovú atmosféru.


Druhý breh (1968, 28 min.)
Réžia: Plítek Eugen
Scenár: Plítková - Jurovská Marcela
Kamera: Nedbal Václav
Účinkujú: Alexy Tibor Ing. - architekt
Kedro Dušan Ing.- architekt
Delús Ing.-architekt
Kavan Ing.-architekt

Dom kultúry Zrkadlový háj

  26.05.2023 | 18:00 - 23:00

  HUDBA, KOMUNITNÉ AKTIVITY

 3 €

50 ROKOV SÍDLISKA PETRŽALKA  / RÓMOVIA V PREMENÁCH PETRŽALKY

Podobné podujatia