RUŽOVÉ SNY - Storočnica slovenskej kinematografie

23.10. SOBOTA

14:00     Štvrtý rozmer
Československo 1983, 72 min.
Réžia: Dušan Trančík
herci: Daniel Krcho (Rotarides), Vanda Šebová (Tonka), Róbert Čikoš (Vilko), Ida Kelarová (Nagajová), Karel Meister ml. (Nagaj), Peter Šimun (Bezák), Milada Rajzíková (Eva Maťašíková), Koloman Leššo (Fialka)
Psychologický príbeh mladého učiteľa, amatérskeho astronóma, ktorý je nútený žiť v prostredí malomeštiackej konzumnej spoločnosti a neustále bojovať proti ľuďom, ktorí sa sebecky starajú len o svoj prospech, o hmotný zisk, ľahký zárobok a zaistenie osobného pohodlia. Filmová adaptácia rovnomennej novely Jozefa Puškáša.

16:00     Škoda lásky
Československo, 1973, 39 min.
Režie: Elo Havetta
Hrají: Jozef Kroner, Marián Labuda st., Anton Mrvečka, Gizela Veclová, Eva Krížiková, Jozef Dóczy, Štefan Figura
Pôvodná televízna mikrokomédia, ktorá predstavuje paletu poctivých - nepoctivých.

16:45     otvorenie výstavy Prvé FILMOVÉ PLAGÁTY

18:00     Ružové sny - Uvedenie filmu za účasti tvorcov
Československo 1976, 81 min.
Réžia: Dušan Hanák
herci: Juraj Nvota (Jakub), Iva Bittová (Jolana Danielová, nahovorila Zuzana Kronerová), Josef Hlinomaz (Jakubov strýco Anton, nahovoril Ľudovít Greššo), Marie Motlová (tetka Múčková, nahovorila Božena Slabejová), Ľudovít Kroner (Marcel, nahovoril Jozef Kroner).

20:00    koncert Ivy Bittovej (vstupné: 10 EUR)
Mgr. Iva Bittová je česká speváčka, huslistka a herečka. Patrí k najvýraznejším osobnostiam českej alternatívnej hudobnej scény. Je sestrou speváčky Idy Kelarovej.
Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na konzervatóriu v Brne, spev a husľovú hru. Okrem toho spolupracovala ako speváčka s Brnianskym rozhlasovým orchestrom ľudových nástrojov. Od roku 1978 bola členkou Divadla na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku), kde na seba upozornila rolou Eržiky v hre Balada pro banditu. Od roku 1984 vystupovala ako speváčka a huslistka s vlastnými piesňami na ľudové texty, tiež so známou brnianskou formáciou Dunaj a neskôr so Škampovým kvartetom. V spolupráci zo skladateľom a bubeníkom Pavlom Fajtom dosiahla mnoho úspechov na európskych scénach progresívnej hudby. Rozsah jej aktivít je pozoruhodný – v hudbe od vlastných interpretácií ľudových piesní cez experimentálny jazz, rock až po husľové aplikácie skladieb vážnej hudby a operný spev. V roku 2004 účinkovala v newyorskej Carnegie Hall v roli Elvíry v Mozartovej opere Don Giovanni. Na túto spoluprácu potom nadviazala niekoľkými koncertmi s tamojšou formáciou Bang On A Can All Stars, ktoré vyvrcholili vydaním albumu Elida. Zúčastňuje sa tiež najrôznejších projektov performatívneho zamerania, programov pre deti, atď.
V rokoch 2012 – 2015 absolvovala bakalárske štúdium na Ústave hudobnej vedy Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Bakalársku prácu obhájila 17. júla 2015 a získala titul bakalár.
V rokoch 2015 – 2018 na fakulte pokračovala v nadväzujúcom magisterskom štúdiu hudobnej vedy a 7. februára 2018 úspešne obhájila diplomovú prácu a získala titul magister.
 

24. 10. NEDEĽA

11:00     ... a pobežím až na kraj sveta
Československo 1979, 72 min.
Režie: Peter Solan
herci: Anetka Lakatošová (Majka Nemnicová, nahovorila Zuzana Zimenová), Ivan Mistrík (Ondrej Nemnica), Hana Pastejříková (Zuza Nemnicová, nahovorila Kamila Magálová), Oľga Adamčíková (starká Mária Nemnicová), Miriam Vránová (Madlena Nemnicová, nahovorila Ľudmila Mandžárová), Martin Zatovič (Maroš Ľupták), Viera Strnisková (stryná Kata).

14:00     Zima kúzelníkov
televízny hraný film, Slovenská republika, 2006, 85 min.
Réžia: Dušan Trančík
herci: Marián Labuda st., Anikó Vargová, Csongor Kassai, Marián Slovák, Viera Topinková, Alena Michalidesová, Alexander Bárta, Soňa Norisová, Emil Kosír, Ivan Gontko, Ľubomír Bukový.
Na rozdiel od Lidky a jej matky Boženy, ktoré starostlivo plánujú výhodnú kúpu hrobových miest, odmieta dôchodca, bývalý varietný umelec Koloman Bango, pasívne vyckávat definitívne finále. Vitálny šestdesiatnik túži žit aj potom, co ho prepustili zo zamestnania v autobazáre. Ked sa po náhlom úteku z cintorína stretne po rokoch s dávnym priatelom, kolegom z branže Cepelkinom, niet divu, že roztocia divú pánsku jazdu. Bango sa nadchne pre lukratívnu pracovnú ponuku - plavbu lodou po Stredozemnom mori.

Kým kamaráti s vervou prepíjajú rodinné úspory, tridsatrocná Kolomanova dcéra, slobodná Biba sa dozvie, že caká dieta so svojím milovaným, ale po uši zadlženým gamblerom Moskytom.Ten sa rozhodne vyriešit financné problémy naozaj svojrázne - vylúpením pošty. Ale ako to už býva, všetko dopadne inak.

16:00     Muzika
Slovensko, Nemecko, 2007, 99 min.
Režia: Juraj Nvota
herci: Luboš Kostelný (Martin Junec), Táňa Pauhofová (Mária), Jan Budař (Hruškovič), Dorota Nvotová (Anča Prepichová a Pichačka), Marek Geišberg (Žofré), Marián Geišberg (svokor), Jana Oľhová (svokra), Petra Polnišová (Milada Bučičová), Karol Spišák (Učiteľ), Csongor Kassai (Janota), Martin Trnavský (majster), Lujza Schrameková (úradníčka), Kamil Mikulčík (elektrikár)
Tragikomický príbeh mladého muzikanta, ktorý si svoj talent a možnosti uvedomuje len okrajovo, no o to jednoduchšie a divokejšie sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov, ktorých skutočný rozmer a dosah si len postupne uvedomuje. Filmová adaptácia rovnomennej novely Petra Pišťanka.


18:00     Krajinka
Slovensko, Česká republika, 2000, 110 min.
Režia: Martin Šulík
herci: poviedka Mikuláš - Juraj Paulen (Imriško), Ivan Gontko (otec Mikuláš), Jana Segešová (matka Grétka), Anton Vaculík (MUDr. Jozsef Roth), Peter Šibal (stolársky majster Feranec) ; poviedka Agáta - Vilma Cibulková (Agáta, nahovorila Tatiana Radeva), Csongor Kassai (Imro).

Podobenství o malé zemičce, která jako by nebyla, nebo si ji nikdo nepamatuje a nikdo o ní nemluví. Výrazně stylizovaná freska, zachycující osudy Slovenska 20. století. Jsou to vlastně historky, odehrávající se na maloměstě (v Banské Štiavnici). Krajinka se neokázale, ale přitom velmi intenzívně dotýká bytostné lidské citovosti a elementární mezilidské vzájemnosti.
Přední slovenský filmař Martin Šulík spolupracoval na scénáři filmu Krajinka se spisovatelem a scenáristou Dušanem Duškem, který tak zastoupil režisérova stálého spoluautora Ondreje Šulaje. Šulíkův tvůrčí tým však jinak zůstal stejný jako v dřívějších filmech a podobná je i poetika díla. Namísto uceleného příběhu předkládají tvůrci sled rozdílně koncipovaných deseti epizod, odehrávajících se v různých dobách i v různých ročních obdobích. Název odkazuje k malířskému žánru. Krajinkou je zde míněn idealizovaný obraz krajiny a dějů uvnitř ní. Autorská licence mluví o tom, že tato krajina možná ani nebyla a že v každém případě již zanikla. Avšak vypravěč i dobové černobílé záběry včetně tendenčních komentářů odkazují ke konkrétním historickým událostem spjatým se Slovenskem v průběhu několika desítek let dvacátého století. 

27.10. | 11:00 | seniorfest |  Tichá radosť
Československo, 1985, 88 min.
Režia: Dušan Hanák
herci: Magda Vášáryová (Soňa), Jana Brejchová (MUDr. Galová, nahovorila Ida Rapaičová), Jiří Bartoška (MUDr. Macko, nahovoril Dušan Jamrich), Róbert Koltai (Emil, nahovoril Stano Dančiak), Erzsi Pásztor (Havlíková, nahovorila Magda Paveleková), Juraj Nvota (Vlado)


Tichá radosť je psychologickou sondou do vnútra mladej ženy. Sústreďuje sa na bežné pracovné a súkromné problémy hlavnej hrdinky, 30-ročnej zdravotnej sestry Sone (Magda Vášáryová), ktorá je typickou, z radu nijako nevybočujúcou reprezentantkou svojej generácie. Dlho váha, či má odísť od manžela, s ktorým sa názorovo rozchádza, a rozbiť manželstvo upadajúce do stereotypu. Len veľmi pomaly v sebe nachádza silu a schopnosť poznať samu seba, samostatne sa rozhodovať a konečne aj viesť zmysluplný život. Tichá radosť je psychologickou štúdiou životných hodnôt generácie prežívajúcej a prekonávajúcej krízu stredného veku. Realisticky poňatý film Dušan Hanák obohatil jemnými symbolmi a poetickými metaforami. Vďaka herectvu Magdy Vášáryovej (cena za ženský herecký výkon na MF autorských filmov v San Reme) sa na diváka v kine prenáša čaro „tichej radosti”, ktorú v niektorých okamihoch prežíva hlavná hrdinka.

Podobné podujatia

projekt RUŽOVÉ SNY vznikol s podporou audiovizuálneho fondu

Najbližšie podujatia