Navigácia podľa žánru


Dni Petržalky

Projekt vznikol v roku 1997, keď si niekoľko priaznivcov uvedomilo, že Petržalka ako jediná mestská časť nemá hody ani vinobranie.

A tak vzniklo podujatie, ktoré sa každoročne realizuje v mesiaci jún a odzrkadľuje rozmanitosť a multikulturálnosť obyvateľov.

Dni Petržalky umožňujú obyvateľom tejto mestskej časti stretávanie sa pri športe, kultúre a kultivovanej zábave.
Návštevnosť 20 000 ľudí je dôkazom toho, že nápad vytvoriť podujatie tohto typu bolo správne rozhodnutie. Petržalčania ho prijali za svoje. Vekové zloženie návštevníkov je rôznorodé, od najmladšej po najstaršiu generáciu, preto je výber účinkujúcich podriadený tomu, aby si každý z návštevníkov prišiel na svoje.

Podujatie, organizátori - Mestská časť Petržalka a Kultúrne zariadenia Petržalky, pripravujú ako dvojtýždňový festival s rôznymi kultúrnymi, športovými a umeleckými aktivitami a vrcholí Galaprogramom na Dostihovej dráhe.

Počas mesiaca jún sa Petržalčania môžu aktívne zapojiť do športových aktivít: Petržalský pouličný basketbalový turnaj, Tenisový turnaj vo štvorhre, Petržalský pouličný futbalový turnaj, Vybíjaná na piesku, Ženský futbal a mnohé iné aktivity. Cieľom športových podujatí je propagovať šport medzi obyvateľmi Petržalky a v rámci zdravého životného štýlu zapojiť všetky vekové kategórie do aktívneho športovania.

Významné akcie sú napríklad aj známa Petržalská kvapka krvi či Osobnosť Petržalky - slávnostné ocenenie osobností.

Galaprogram sa koná na Dostihovej dráhe v Petržalke na niekoľkých pódiách. Podujatie sa rokmi vyprofilovalo ako podujatie s medzinárodným rozmerom, na podujatí hosťovali interpreti a skupiny ako Lucie Bílá, Olympic, David Koller a na 15. ročníku v roku 2012 aj legendárna nemecká kapela Alphaville.

Súčasťou galaprogramu sú aj podujatia pre deti a mládež - tanečné, spevácke, hudobné, tvorivé dielne - stánky s výtvarnými aktivitami, voľné hry a súťaže, maľovanie na tvár. Pravidelne môžu majitelia psíkov zapojiť svojich miláčikov do Súťaže o najkrajšieho orieška Petržalky a veľkej obľube sa teší aj Petržalská burza kníh.

Šikovní remeselníci – tkáči, kováči, kožiari, hrnčiari, rezbári, medovnikári, paličkári predvádzajú svoje remeslo a zručnosť priamo na Jarmoku remesiel.

Atraktívnou je tímová Súťaž vo varení gulášu - kamaráti, firmy a rôzne spolky sa už tradične pretekajú o „Petržalskú varechu". Najlepší guláš hodnotí komisia zložená z osobností a kuchárskych odborníkov.