Navigácia podľa žánru


GHYMES

Zakúpené vstupenky na pôvodný termín koncertu 26.10.2017 zostávajú v platnosti.
 

Hudobnú skupinu Ghymes založili v roku 1983 bratia Szarkovci. Uplynulé roky znamenali pre Tamása a Gyulu Szarku akýsi „očistec“; k ľudovým motívom pridali vlastné tvorivé ambície, vďaka čomu vznikla jedinečná autorská tvorba - „hudba Ghymes“. Rytmy nadobudli ešte priliehavejší, výraznejší charakter a tradičné hudobné obohatili saxofón a bicie, pričom sa zrodili zaujímavé improvizácie.

Ghymes čerpá inšpiráciu z koreňov maďarskej, stredoeurópskej i východoeurópskej ľudovej hudby. Jeho hudba sa pokúša poodhaliť to, v čom sú si ľudia navzájom podobní a nie to, v čom sa odlišujú. Túto vzájomnú podobnosť sa hudobníkom darí objavovať pri každej príležitosti, čoho dôkazom boli a sú vrelé prijatia na koncertoch v krajinách reprezentujúcich najrozmanitejšie kultúry a rasy (Japonsko, Fínsko, Maďarsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Irak, Jordánsko, Španielsko, Grécko, USA, Kanada).

Skupina priznáva, že podmienkou a predpokladom jej úspechu je energia a čaro živej hudby, znejúcej v danom okamihu. Rozmanitosť a originálnosť interpretačného prejavu súčasne symbolizuje úprimnosť a srdečnosť, ktoré pramenia z hĺbky ľudskej duše i cestu za poéziou, takou charakteristickou pre repertoár Ghymes-u.

Citácie: 

„Ghymes presne vie odkiaľ sme prišli a kam smerujeme. S nimi sa naša minulosť pripomína našej budúcnosti. Ghymes je autentická a popritom moderná hudba. V ich piesňach naraz oslobodzuje a zaväzuje voľná improvizácia a pentatonika s prísnymi pravidlami. Čistota a prasila. Ghymes prichádza z každej strany, ale smeruje presne do stredu nášho stredoeurópskeho srdca.”  (Gábor Radics - est.hu) 

„Základom úspechu Ghymesu je hudobná dúha, ktorá sa stále objavuje pri zaznení ich muziky a ktorú napnú na naše nebo medzi prežitou a životodarnou tradíciou a dneškom. Počas tohto sa meníme aj my, šťastní poslucháči, stávame sa lepšími, spájame sa, ako Maďari domáci a žijúci za hranicami, ako Európania. Po ich koncertoch viac milujeme svojho partnera, rozhodneme sa, že budeme viac dávať pozor na svoje deti, a nie len seba prijímame takých, akí sme, ale aj zlého suseda. Stávame sa teda šťastnejšími, našu vieru posilňuje muzika Ghymesu, a toto je to najviac, čo nám muzika a táto čarovná kapela môže dať.  (László Kelemen, hlavný riaditeľ Domu tradícii) 

„Ich muzika založená na koreňoch maďarskej a východoeurópskej ľudovej hudby im priniesla vynikajúce úspechy v návštevnosti ich koncertov, v predaji ich albumov, ako aj v žánrovom a umeleckom vnímaní ich práce. V umení nemáme žiadne záruky. Nemáme záruku, kto po koľkých rokoch cvičenia bude mať aký úspech, ak vôbec bude úspešný, práca, ktorú sme investovali do umenia sa potvrdzuje až smerom späť. Iba smerom späť vidno výsledky vytrvalej práce počas dvoch desaťročí, ako aj optika, ktorá spolu s talentom a vytrvalosťou zapríčinili, že z milovníka poézie sa stal básnik, z muzikanta tanečných domov skladateľ, a z bývalých študentov pedagogickej fakulty sa stali interpreti, a čo sa pošťastí len málokomu: práca im priniesla svoj vlastný, s nikým nezameniteľný, originálny tón a hudobný svet. Vlastný tón, ktorý je výsadou vyvolených, je znakom skutočnej osobnosti! Osobitý tón, ktorý môžeme sledovať na niekoľkých ako tuctoch platní, vlastný súčasný tón, ktorý vytyčuje umeleckú cestu pokračovania. Na toto sa poslucháči vždy môžu spoľahnúť, je to istota, ktorá Ghymesu predá lístky na koncerty už v predpredaji, a je to aj umelecká hodnovernosť, ktorá produkuje množstvo zlatých a platinových platní. Je to niečo, čo v čoraz viac rozširujúcej sa Európe s istotou označuje pôvod, je to ako najlepšia valuta – maďarská! (Miklós Malek) 


Ďalšie vstupenky, okrem predaja cez sieť ticketportal - klik hore na kúp lístok - je možné si osobne zakúpiť, príp. rezervovať v pokladniciach KZP. Viac na:http://www.kzp.sk/vstupenky

 

 

GHYMES

01. 03. 2018

19:00

Vstupné:15 € predpredaj /17 € v deň koncertu EUR

Dom kultúry Zrkadlový háj

Hudba

Kúp lístok

Galéria akcie


Podobné akcie

FRAGILE - Vianočný koncert

vystúpenie slovenskej vokálnej skupiny FRAGILE je slovenská vokálna skupina zložená z po... čítaj ďalej

02. 12. 2019

FOLK BLUES SESSION 2019

Folk Blues Session 2019 - XIX.ročník festivalu folk-bluesovej a bluesovej hudby..  účinju... čítaj ďalej

30. 11. 2019

RAP na Lúkach vol.17 - Freestyle Battle

FREESTYLE BATTLE ~ mladá krv Freestyle je štýl rapu, bez alebo s beatom, kde rapové texty ... čítaj ďalej

29. 11. 2019

JOSEF LAUFER "Everyday Holiday"

TOUR 80 -  show Josefa Laufera pod názvom "EVERYDAY HOLIDAY", ktorá sa uskutočňuje pri pr... čítaj ďalej

27. 11. 2019

Komentáre k akcii