Navigácia podľa žánru


FOLK BLUES SESSION 2015

XV. ročník medzinárodného festivalu folk bluesovej a bluesovej hudby 

Akelek blues band

Kapelu Akelek BB založil v roku 2009 Alec Carter (spev, gitara) spolu s Vladom Crmomanom, kolegom z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave (gitary, spev). Zostavu doplnili Janko Litecký-Šveda Jnr. na basu, Mišo David na bicie a bývalá študentka Janka Valachová na klávesy. Prvé verejné vystúpenie bolo 30.11.2009 v novej budove Slovenského národného divadla počas osláv 50. výročia GJH. V poobedných hodinách bolo vystúpenie pre starších študentov školy, kde Janka Liteckého-Švedu ml. zastupoval na basu študent Dmitrij Kolmogorov. Slávnostné predstavenie" pred pozvanými divákmi vo večerných hodinách, už odohral Janko. V roku 2010 nebola žiadna možnosť hrať naživo, kapela len skúšala. Počas tejto doby Janka prestala hrať s kapelou. Od roku 2011 kapela pravidelne vystupuje, pridali sa aj ďalšie hudobné nástroje. V máji 2012, nahradil Janka Liteckého-Švedu ml. Viktor Križan. Názov kapely AKELEK BLUES BAND (AK-usticko ELEK-trická Blues Band-a) znamená, že jej členovia môžu používať buď akustické alebo elektrické nástroje a tým sa flexibilne dokážu prispôsobiť požiadavkám poriadateľov.

Alec Carter - sólový spev, gitary, mandolína, ústna harmonika

Vlado Crmoman - gitary

Viktor Križan - basová gitara

http://www.akelek.wz.sk/about-slov.htm

https://www.youtube.com/watch?v=YAnH69VOXE4


 

Ján Litecký-Šveda a Vlčie mlieko

BLUESOVÉ PROTEST SONGY

JLŠ sa vracia k absolútnym folk-bluesovým začiatkom, keď v 70. rokoch účinkoval na folkových podujatiach, keďže vtedy tu ešte nijaké bluesové podujatia neboli. Z veľmi jednoduchého dôvodu – pretože v tých rokoch tu ešte neboli nijakí ďalší bluesmani. Alebo ešte len v zárodočnom štádiu. No paradoxne, teraz to nebudú bluesové klasiky z delty, ktoré hrával v tých časoch, ale budú to vlastné bluesové protest songy. Takto si aspoň vyplní jedno potlačené želanie, aby mohol boľševikom vyspievať naplno, čo sa mu zachce a nie ako v tých časoch, že ak človek zvýraznil, že nespieva o ničom, aby to nemusel dať na schválenie, tak to už bola nejaká odvaha. Hoci je tu obava, že politický výsledok bude presne ten istý ako v tých časoch. Nulový. Ale zato si vyplní ešte ďalšie dve želania. V tých časoch ho mimoriadne očaril album Fred McDowella „I do not play no rock´n´roll“, kde McDowella sprevádzal jeden štúdiový basista, takže si zavolal syna Jána, no a na jeho ďalšom super albume „Amazing Grace“, v sprievodnej gospelovej skupine The Hunter´s Chapel Singers zase spievala jeho žena Annie Mae McDowell, tak si zavolal dcéru Ulriku.

Ján Litecký Šveda - gitara, spev

Ulrika Litecká Švedová - vokály

Ján Litecký Šveda jr. - basgitara


 

 Soňa Horňáková & Peter Granec 

Svoju hudobnú kariéru Soňa Horňáková začínala už v polovici 70. rokov počas gymnaziálnych štúdií v amatérskych študentských kapelách „Mladosť“ a „Letorosty“. V období štúdia na Pedagogickej fakulte UK v Trnave (r. 1978 – 1982) koncertovala v malých folkových kluboch a nahrávala svoje prvé skladby pre Československý rozhlas v Bratislave. Známou sa stala začiatkom 80. rokov, keď spolu s folkrockovou skupinou „Strom“ nahrala niekoľko desiatok skladieb pre Slovenský rozhlas a vystúpila v televízii vo svojich hudobných recitáloch. V 80. rokoch vydala tri single so skupinou a jeden ako sólistka. Patrila medzi významných predstaviteľov slovenskej folkovej hudobnej scény, jej pieseň „Biely pavúk“ bola hraná v televíznej hitparáde Triangel, ďalšou jej známou skladbou bola pieseň „Ulice Toleda“.

 http://www.osobnosti.sk/osobnost/sona-hornakova-1744

 https://sk.wikipedia.org/wiki/So%C5%88a_Hor%C5%88%C3%A1kov%C3%A1

 https://www.youtube.com/watch?v=XuW7M6S2ahs


 

Petr Kalandra Memory Band 

Zpráva o předčasném úmrtí Petra Kalandry zasáhla v roce 1995 širokou hudební veřejnost.
Odešla osobnost, která v dobách komunismu přinášela českému posluchači americký folkrock, blues ale i skvělou náladu. Dodnes si všichni Petrovi obdivovatelé připomínají jeho písně díky oficiálním nahrávkám (Marsyas, ASPM, Bluessesion I, II…) ale i díky mnoha amatérským záznamům z koncertů.

Skupina Petr Kalandra Memory Band vznikla v roce 2005 jako pocta Petrovi Kalandrovi.
Naše koncerty jsou nabité hitovkami ale i méně známými skladbami z repertoáru Petra Kalandry, Marsyas nebo ASPM.

Večer ve společnosti skupiny Petr Kalandra Memory Band Vás přenese o několik let zpět, kdy všichni chtěli táhnout za zakázaný provaz, ale jiným směrem než jim bylo určováno. Večer plný pohody a skvělých písní, které Vám připomenou, že blues má 12 taktů, který uměl každý spočítat a že všechny princezničky co jsou zklamaný už dneska ví, jak chutná solnej sloup.

Za skupinu Petr Kalandra Memory Band – Míra Kuželka 

Míra Kuželka - kytara, zpěv

Oldřich Šimků (Linda) - kytary, zpěv 

David Homola - bicí 

Jan Petrásek (Ampér) - baskytara, zpěv 

Igor Šikula - foukací harmoniky 

Richard Řeřicha - klávesy

http://kalandramemory.cz/ 

https://www.youtube.com/watch?v=bCiVb4-6w2M


 

 

Realizované s finančnou podporou MK SR

FOLK BLUES SESSION 2015

28. 11. 2015

18:30

Vstupné:predpredaj 7 / na mieste 10 EUR

Dom kultúry Lúky

Hudba

Kúp lístok

Galéria akcie

poster fbs2015

Podobné akcie

KAREL PLÍHAL - recitál

KAREL PLÍHAL  Výnimočný hudobník, textár a básnik. Na koncertné pódiá sa vracia po... čítaj ďalej

04. 06. 2019

MOMENTUM MUSICUM

cyklus komorných koncertov SLOVENSKÉ PIESNE A POÉZIA  účinkujú: študenti Štátneho k... čítaj ďalej

28. 04. 2019

Súťažná prehliadka amatérskych hudobných skupín

Súťažná prehliadka amatérskych hudobných skupín Dlhoročná súťaž Kultúrnych zariad... čítaj ďalej

27. 04. 2019

Guitarritos

Guitarritos (world music) Guitarritos, to sú dvaja mladí šikovní gitaristi, ktorí sa venu... čítaj ďalej

26. 04. 2019

Komentáre k akcii