Navigácia podľa žánru


FOLK BLUES SESSION 2015

XV. ročník medzinárodného festivalu folk bluesovej a bluesovej hudby 

Akelek blues band

Kapelu Akelek BB založil v roku 2009 Alec Carter (spev, gitara) spolu s Vladom Crmomanom, kolegom z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave (gitary, spev). Zostavu doplnili Janko Litecký-Šveda Jnr. na basu, Mišo David na bicie a bývalá študentka Janka Valachová na klávesy. Prvé verejné vystúpenie bolo 30.11.2009 v novej budove Slovenského národného divadla počas osláv 50. výročia GJH. V poobedných hodinách bolo vystúpenie pre starších študentov školy, kde Janka Liteckého-Švedu ml. zastupoval na basu študent Dmitrij Kolmogorov. Slávnostné predstavenie" pred pozvanými divákmi vo večerných hodinách, už odohral Janko. V roku 2010 nebola žiadna možnosť hrať naživo, kapela len skúšala. Počas tejto doby Janka prestala hrať s kapelou. Od roku 2011 kapela pravidelne vystupuje, pridali sa aj ďalšie hudobné nástroje. V máji 2012, nahradil Janka Liteckého-Švedu ml. Viktor Križan. Názov kapely AKELEK BLUES BAND (AK-usticko ELEK-trická Blues Band-a) znamená, že jej členovia môžu používať buď akustické alebo elektrické nástroje a tým sa flexibilne dokážu prispôsobiť požiadavkám poriadateľov.

Alec Carter - sólový spev, gitary, mandolína, ústna harmonika

Vlado Crmoman - gitary

Viktor Križan - basová gitara

http://www.akelek.wz.sk/about-slov.htm

https://www.youtube.com/watch?v=YAnH69VOXE4


 

Ján Litecký-Šveda a Vlčie mlieko

BLUESOVÉ PROTEST SONGY

JLŠ sa vracia k absolútnym folk-bluesovým začiatkom, keď v 70. rokoch účinkoval na folkových podujatiach, keďže vtedy tu ešte nijaké bluesové podujatia neboli. Z veľmi jednoduchého dôvodu – pretože v tých rokoch tu ešte neboli nijakí ďalší bluesmani. Alebo ešte len v zárodočnom štádiu. No paradoxne, teraz to nebudú bluesové klasiky z delty, ktoré hrával v tých časoch, ale budú to vlastné bluesové protest songy. Takto si aspoň vyplní jedno potlačené želanie, aby mohol boľševikom vyspievať naplno, čo sa mu zachce a nie ako v tých časoch, že ak človek zvýraznil, že nespieva o ničom, aby to nemusel dať na schválenie, tak to už bola nejaká odvaha. Hoci je tu obava, že politický výsledok bude presne ten istý ako v tých časoch. Nulový. Ale zato si vyplní ešte ďalšie dve želania. V tých časoch ho mimoriadne očaril album Fred McDowella „I do not play no rock´n´roll“, kde McDowella sprevádzal jeden štúdiový basista, takže si zavolal syna Jána, no a na jeho ďalšom super albume „Amazing Grace“, v sprievodnej gospelovej skupine The Hunter´s Chapel Singers zase spievala jeho žena Annie Mae McDowell, tak si zavolal dcéru Ulriku.

Ján Litecký Šveda - gitara, spev

Ulrika Litecká Švedová - vokály

Ján Litecký Šveda jr. - basgitara


 

 Soňa Horňáková & Peter Granec 

Svoju hudobnú kariéru Soňa Horňáková začínala už v polovici 70. rokov počas gymnaziálnych štúdií v amatérskych študentských kapelách „Mladosť“ a „Letorosty“. V období štúdia na Pedagogickej fakulte UK v Trnave (r. 1978 – 1982) koncertovala v malých folkových kluboch a nahrávala svoje prvé skladby pre Československý rozhlas v Bratislave. Známou sa stala začiatkom 80. rokov, keď spolu s folkrockovou skupinou „Strom“ nahrala niekoľko desiatok skladieb pre Slovenský rozhlas a vystúpila v televízii vo svojich hudobných recitáloch. V 80. rokoch vydala tri single so skupinou a jeden ako sólistka. Patrila medzi významných predstaviteľov slovenskej folkovej hudobnej scény, jej pieseň „Biely pavúk“ bola hraná v televíznej hitparáde Triangel, ďalšou jej známou skladbou bola pieseň „Ulice Toleda“.

 http://www.osobnosti.sk/osobnost/sona-hornakova-1744

 https://sk.wikipedia.org/wiki/So%C5%88a_Hor%C5%88%C3%A1kov%C3%A1

 https://www.youtube.com/watch?v=XuW7M6S2ahs


 

Petr Kalandra Memory Band 

Zpráva o předčasném úmrtí Petra Kalandry zasáhla v roce 1995 širokou hudební veřejnost.
Odešla osobnost, která v dobách komunismu přinášela českému posluchači americký folkrock, blues ale i skvělou náladu. Dodnes si všichni Petrovi obdivovatelé připomínají jeho písně díky oficiálním nahrávkám (Marsyas, ASPM, Bluessesion I, II…) ale i díky mnoha amatérským záznamům z koncertů.

Skupina Petr Kalandra Memory Band vznikla v roce 2005 jako pocta Petrovi Kalandrovi.
Naše koncerty jsou nabité hitovkami ale i méně známými skladbami z repertoáru Petra Kalandry, Marsyas nebo ASPM.

Večer ve společnosti skupiny Petr Kalandra Memory Band Vás přenese o několik let zpět, kdy všichni chtěli táhnout za zakázaný provaz, ale jiným směrem než jim bylo určováno. Večer plný pohody a skvělých písní, které Vám připomenou, že blues má 12 taktů, který uměl každý spočítat a že všechny princezničky co jsou zklamaný už dneska ví, jak chutná solnej sloup.

Za skupinu Petr Kalandra Memory Band – Míra Kuželka 

Míra Kuželka - kytara, zpěv

Oldřich Šimků (Linda) - kytary, zpěv 

David Homola - bicí 

Jan Petrásek (Ampér) - baskytara, zpěv 

Igor Šikula - foukací harmoniky 

Richard Řeřicha - klávesy

http://kalandramemory.cz/ 

https://www.youtube.com/watch?v=bCiVb4-6w2M


 

 

Realizované s finančnou podporou MK SR

FOLK BLUES SESSION 2015

28. 11. 2015

18:30

Vstupné:predpredaj 7 / na mieste 10 EUR

Dom kultúry Lúky

Hudba

Kúp lístok

Galéria akcie

poster fbs2015

Podobné akcie

Traditional Club Revival

jazz, swing a dixieland do tanca aj na počúvanie s orchestrom Traditional Club Revival v rám... čítaj ďalej

26. 03. 2020

Jozefský večierok s hudobnou skupinou Goldies

zábava do tanca a na počúvanie v štýle country rock a oldiesMarián Majo Oberth / ex-Progn... čítaj ďalej

20. 03. 2020

Václav Neckář a Bacily - Príbehy, piesne a balady

VYPREDANÉ!!! V rokoch 1968 až 1970 bol spolu s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou ... čítaj ďalej

19. 03. 2020

AKCENT LIVE + hosť: Marek Bednár

Skupina AKCENT LIVE patrí dlhé roky ku popredným inteprétom svojho žánru a je zárukou do... čítaj ďalej

18. 03. 2020

Komentáre k akcii